
Odkazy Bulharsko
Hlavní stránka naší dovolené:
http://www.jokratour.cz/detail-zajezdu-id/hotel_paloma_-_autobusem_815.html
http://bulharsko.evropou.cz/fotky/velke/slunecne-pobrezi-mapa-hotely.jpg
http://www.aquapark.bg/en/home
http://bulharsko.vdetailech.cz/cs/mapa-bulharska
http://www.najih.cz/5_149_3.html
http://www.dolphinarium.festa.bg/de/index.html
http://www.moreto.net/varnamap.php
http://wikimapia.org/#lat=42.7082304&lon=27.7231595&z=13&l=0&m=b&search=sunny%20beach
Bulharsko - praktické rady a informace


Z hlediska dostupnosti a obdobné charakteristiky lze pobřeží rozdělit do tří oblastí:
„severní pobřeží“ se rozkládá na sever od přístavního města Varna, v celkové délce asi 30 km, od Lázní Sv. Konstantin až po Balčik. Ještě severněji pak leží některá zajímavá místa na výlety.
"centrální část" se rozkládá na sever od přístavního města Burgas, od střediska Pomorie na sever až k městečku Obzor.
"jižní část" se rozkládá směrem na jih od přístavního města Burgas, od střediska Černomorec až po Achtopol těsně u hranic s Tureckem.
Geografické údaje
Oficiální název: Bulharská republika
Hlavní město: Sofie - 1 114 500 obyvatel
Jazyk: bulharština (85%), turečtina (9%), makedonština
Náboženství: bulharské pravoslaví (85%), sunnitský islám (13%), židé, katolíci
Měna, kurzy
Aktuální kurz: 1 BGN = 13,11 Kč
V Bulharsku existuje rozsáhlá síť směnáren. Pokud je uvedeno, že není účtován poplatek za směnu, pro jistotu si dvakrát překontrolujte kurs. Optimální je měnit buď americké dolary nebo eura. Ke směně nepotřebujete žádný doklad, ani k případné zpětné výměně. Cestovní šeky vyměňují banky s otevírací dobou pondělí – pátek 9.00 – 16.00 a zpravidla dlouhými frontami. Často mají lepší kurs, ale účtují poplatek, takže je třeba vyhodnotit, zda se zamýšlená transakce celkově vyplatí. Pokud všechna leva neutratíte, není žádný problém je před odjezdem ze země vyměnit na volně směnitelnou měnu. Bankomaty přijímají hlavní kreditní karty (Maestro, VISA, MasterCard, American Express) a lze jimi také oficiálně platit v mnoha hotelích, supermarketech i cestovních agenturách. Přesto se na placení kreditní kartou raději nespoléhejte.
Počítejte s finanční rezervou (drobné výdaje, fakultativní výlety v místě, případné lékařské ošetření, nákup léků). Doporučená částka na osobu a pobyt je 100 – 150 USD.
Klimatické podmínky
Aktuální teploty
Teplota vody
Ceny
Ceny se mohou lišit podle lokality, někdy až trojnásobně. S přibývající vzdáleností od hlavní pláže ceny klesají.
V obchodě:
balená voda 1 l = Lv 0,5
minerální voda 1,5 l = od Lv 0,5
mléko 1 1 = od Lv 1
džus 1 l = od Lv 1,5
jogurt 0,5 l = od Lv 0,5
chléb 1 kg = od Lv 0,7
pečivo = Lv 0,3 – 1,
máslo = od Lv 1
sýr = Lv 2 – 5 podle druhu
tvrdý salám = od Lv 3
stolní víno 1 l = od Lv 2
značkové víno 1 l = od Lv 3,5
pivo (05l/0,3l) = od Lv 0,5 podle značky
zmrzlina = od Lv 0,5
vybrané ovoce 1 kg
- meruňky, broskve = od Lv 1,5
- hroznové víno = od Lv 1
- meloun = od Lv 0,5
vybraná zelenina 1 kg
- okurky = od Lv 1
- rajčata, papriky = od Lv 1,3
- cibule = od Lv 0,5
pohledy = Lv 0,2 – 1
známka na pohled (do zemí EU) = Lv 0,4
chléb okolo 1 - 1,5 leva
balená šunka 2,80 - 7 leva /záleží na druhu šunky/
tavený sýr /celá krabička/ 1,40 - 2,20
limonáda 2 litry /bulharská/ 1,20
Fanta 2 litry 2,20 - 2,50
minerální voda balená, malá i velká - jako u nás
cena piva odpovídá cenám piva u nás
cena nanuků a zmrzlin odpovídá cenám u nás
ceny pekárenských výrobků /baničky...../ od 0,50 - 1,50/
broskve od 2 - 2,80
meloun 0,50 - 0,90 za kg
rajské od 1,80 - 2, 40 podle jakosti
vařená kukuřice - letoviska okolo 1,50, Sluneční pobřeží 2 leva i více
palačinka - od 1,20 leva, záleží na náplni, kterou si vyberete
cigarety asi o 10-15 korun na krabičce méně než ceny v Čechách
grilované kuře - okolo 8 - 9 leva /záleží na destinaci/
Uvedené ceny se liší dle letovisek, nejlevněji se dá nakoupit v Burgasu, kde mimo Billy, Picadily bylo otevřeno ještě veliké nákupní centrum Plaza Burgas, jehož součástí je Carrefour, nedaleko je otevřen i Kaufland, Lidl.
Menu v restauraci pro 2 osoby: /je velký rozdíl kde, Nessebar je téměř o 100 procent dražší než jiné destinace/: /rok 2010/
Menu: 2x akula /žralok/ s vařeným bramborem
1x šopský salát /velký/
2x sodovka
1x Fanta
Cena v Nessebaru 50 leva !, cena stejného menu v Sozopolu 30 leva /ceny jsou sezónní, mimo sezonu jsou ceny nižší/
Najíst se ale můžete levněji, akula je dražší, normální menu vás vyjde pro dva lidi i okolo 17 leva.
I na Slunečném pobřeží se dá najíst velmi dobře a levně, stačí přejít do II. linie, prostě si cenově restaurace vybírat.
Menu - pití v restauraci:
1x Frape káva
1x Chocafredo - novinka, mix káva s čokoládou
2x soda Kinley
Celková cena okolo 7 leva
Cena lístků - jižní pobřeží - autobus: /2011/
Burgas - Nessebar 5 leva
Burgas - Sozopol 4
Burgas - Slunečné pobřeží 5
Sarafovo /z letiště/ - Burgas /město, nádraží/ 1 leva
Cestovné po Burgasu - městě - 1 leva
Městská doprava po Nessebaru, Ravda, Slunečné pobřeží, Svatý Vlas - 1 leva
Městská doprava Slunečné pobřeží-Elenite - 4 leva
Clo, dovoz, vývoz
Je zakázáno vyvážet i dovážet zboží, které podléhá zvláštním předpisům (cizokrajné rostliny, zvířata, zbraně, starožitnosti). Vývoz předmětů pocházejících nebo vyrobených z volně žijících zvířat a veškerých živých zvířat bez zvláštního povolení je přísně zakázán. Bulharsko podepsalo v roce 1991 CITES, což je mezinárodní dohoda o zákazu obchodu s ohroženými druhy zvířat a rostlin, která se celosvětově týká více jak 800 druhů. Těmto „suvenýrům“ se vyhněte, protože v případě porušení zákona hrozí trestní stíhání.
Časový posun
Elektřina (proud, používaní redukcí)
Fotografování a filmování
Internet
Jazyky, dohovoření
Kriminalita
V případě ztráty, odcizení nebo znehodnocení pasu je třeba získat náhradní cestovní doklad na českém zastupitelském úřadu. Doporučujeme mít s sebou dvě pasové fotografie a fotokopii zadní dvoustrany pasu, což podstatně usnadní situaci, kdybyste o dokumenty přece jen přišli. Kopii pasu samozřejmě uložte odděleně od originálu. Dávejte pozor na případné ošizení ve směnárnách při výměně peněz.
Peníze mějte rozděleny na menší částky a ty uloženy odděleně. Nikdy neukazujte, že máte při sobě větší obnos. Malou částku mějte připravenu jako pohotovostní v kapse, můžete tak případně ukázat, „že více nemáte“. Ve městech se vyskytují kapsáři, zejména v přeplněných autobusech či na trzích. Neberte peníze a cennosti na pláž. Nechoďte nikam sami, zejména večer a v noci. Neponechávejte nic v autě, svém ani vypůjčeném. Pokud byste byli okradeni, je velmi malá naděje zloděje chytit. Ani se o to nepokoušejte a obraťte se na policii.
Kuchyně - jídlo a nápoje
Bulharská kuchyně je skutečně chutná a vyznačuje se používáním rozmanitého koření (česnek, nové koření, červená paprika, cibule ale především saturejka = čubrica). Oblíbené jsou studené polévky. Masa se připravují nejčastěji na elektrickém grilu nebo na roštu na dřevěném uhlí. Hlavním jídlem je obvykle mleté maso (skopové, hovězí, jehněčí, telecí či vepřové, často ve směsi), se zeleninovou přílohou nebo rovnou v zelenině zabalené (vinný list, paprikový lusk), s rýží nebo tmavým chlebem. „Postno jadene“ je bezmasé jídlo. Nejznámější specialitou je „balkánský sýr“ (= sýr „feta“), bílý slaný sýr z kravského nebo ovčího mléka, „banica“ je pečivo a „bjurek“ pečivo plněné kozím sýrem.
Pije se rakije (pálenka z hroznů, ale též z meruněk, broskví či švestek), víno („vino bjalo“, „červeno“, sucho, polusucho, polusladko, sladko) nebo místní pivo. Bulharské pivo (pivo, bira, 330 nebo 500 ml) představují značky Astika, Kamenitsa, Pirinsko, Shumensko a Zagorka. Na trhu jsou i brandy (Sljančev Brjag, Pliska, Pomorie), vodka, rum a whisky místní výroby a slušné úrovně. Z nealkoholických nápojů vede Cola, Fanta, Sprite.
Odřekněte si zmrzlinu (sladoled, melba = zmrzlinový pohár), syrové ústřice a mušle. Nepijte vodu z vodovodu a odmítněte led do nápojů, nepijte ani mléko, protože často není pasterizované. Kromě oloupaného ovoce či zeleniny nejezte nic syrového a před každým jídlem si omyjte ruce mýdlem.
Místní doprava a taxi
Železnice funguje, vlaky jezdí osobní, rychlíky a expresy, kromě osobních rozlišené na první a druhou třídu. Noční vlaky jsou i lůžkové, jízdenky kupované až u průvodčího jsou vždy dražší. Kompletní jízdní řády jsou vzácné, i na nádražích jsou většinou uvedeny jen odjezdy a příjezdy. Musíte do informační kanceláře.
Vnitrostátní letecká doprava funguje mezi hlavním městem a letovisky Varnou a Burgasem.
Lodní doprava existuje po Dunaji a také jako vyhlídkové pobřežní plavby po Černém moři. Je třeba se informovat přímo v místě.
Taxíky jsou žluté vozy žiguli, za okénkem je vyvěšena cedulka s ceníkem. Cenu si přesto rozhodně ověřte, případně dohodněte předem.
Nákupy a suvenýry
Oblečení, zavazadla
Koupání bez plavek je povoleno jen na vyznačených plážích, na ostatních je „topless“ („nahoře bez“) většinou tolerováno.
Boty botasky či pevné sandály s páskem přes patu, klobouk na hlavu, sluneční brýle a náhradní brýle, pokud je nosíte, doporučujeme přibalit repelent, láhev na vodu, šitíčko, nabíječku do mobilu či digitálního fotoaparátu, hygienické potřeby, papírové kapesníčky a základní lékárničku.
V případě letecké přepravy nezapomeňte, že odbavované zavazadlo do letadla (kufr nebo kabela) má obvykle limit do 20 kg váhy, příruční zavazadlo do 5 kg váhy. Příruční zavazadlo nesmí obsahovat potenciálně nebezpečné předměty vyloučené z přepravy (nože, vývrtky, pilníčky, nůžtičky, pinzeta apod.). Objevené předměty uvedeného charakteru jsou bez milosti a bez náhrady zabaveny.
Opalování
Pláže a koupání
Většina pláží je doprovázena promenádou s bary, kavárničkami a obchůdky. Nabízejí doslova plejádu zábavy, rozptýlení a sportovních aktivit, jejichž popis najdete v kapitole „zábava a sport“.
Pošta
Rent a car, dopravní předpisy a řidičské průkazy
Dopravní pokyny jsou mimo velká města často psáno jen cyrilicí. Povinnou výbavou je výstražný trojúhelník a hasící přístroj. Na mnoha silnicích se vybírají silniční poplatky. Nejvyšší povolená rychlost závisí i na typu vozidla a délce vaší řidičské praxe. Maximální povolená rychlost ve městě 50 km/h, mimo město 70 – 90 km/h a na dálnici 100 – 120 km/h. Nižší hranice platí pro řidiče s praxí méně než 2 roky. Povolená hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile. Parkování se řídí obzvlášť přísnými pravidly, většinou na lístky, které se kupují na místě. Pokuty jsou ve srovnání s ČR velmi vysoké (za překročení rychlosti, špatné parkování, alkohol v krvi za volantem, ale i nezapnuté bezpečnostní pásy).
Restaurace, ceny, doporučení
Co se týče nabídky nápojů, Bulharsko má vynikající minerální vody a také místní vína. Doporučujeme zvláště vína z Pomorie, Burgasu, Melniku a Targovište. Místní bulharské pivo představují značky Zagorka, Astika, Kamenitsa, Pirinsko pivo a Šumensko pivo.
Ceny v restauraci:
(podle umístění a kvality restaurace).
saláty = Lv 1,5 – 3
šopský salát = od Lv 2
polévky = od Lv 1
hlavní jídlo = Lv 2,5 – 8
omelety = od Lv 2
hranolky = od Lv 0,5
voda = od Lv 0,2
sodovka = od Lv 0,3
nealko (cola, sprite, fanta) = od Lv 0,5
džus = od Lv 0,5
víno 1 l = Lv 3 – 8
pivo = Lv 0,6 – 2,5
káva = Lv 0,3 - 1
Různé
„Balkán“, často užívané označení celé širší oblasti Středomoří je odvozeno z názvu „Balkan“, což je druhé jméno mohutného pohoří Stará planina v centrální části Bulharska
Kláštery
V Bulharsku je dodnes asi 160 fungujících klášterů, často malebně položených v horách a stavebně či jinak historicky cenných.
Etnické složení je poměrně pestré, což souvisí s přesuny obyvatelstva při formování jednotlivých balkánských národů a států i s následnou tureckou nadvládou. Nejpočetnějšími menšinami jsou Turci, Pomáci a Romové, méně jsou zastoupeni Makedonci, Karačani, Arumuni, Gagauzové a další. Turci (většinou sunnitští muslimové) tvořili ještě v roce 1878 třetinu obyvatel, ale později se vystěhovali nebo byli k emigraci donuceni socialistickým režimem. Pomáci (asi 250 000) jsou bulharsky mluvící muslimové. Jsou to většinou prostí venkované, se silným poutem jak k Bulharsku, tak k islámu. Romové (Cikáni, asi 800 000) tvoří nejednotné etnikum, kdy jednotlivé skupiny se od sebe liší zvyky, náboženstvím, jazykem i způsobem života. I v Bulharsku mají svůj vlastní svět a morálku. Jsou to zruční řemeslníci a úžasní muzikanti. Sociální podporu od státu a výhody nemají. Největší romské skupiny jsou Jerliové (dvě podskupiny: turečtí Romové a pravoslavní Romové), valaští Cikáni původem z Valašska, Rudari původem z Rumunska, a ze všech nejbohatší Kalderaši s vlastními tradicemi, samosprávou i romským „carem“. Většina Romů žije buď v jakýchsi ghetech na okrajích měst, nebo dosud kočuje, a podle statistik se výrazněji podílí na kriminalitě v zemi. Orthodoxní Karakačani (asi 10 000) jsou původem řečtí polokočovníci. Aromuni odvozují svůj původ od Thráků a Illyrů, jazykově i kulturně mají nejblíže k Rumunům. Odborníci se neshodují v tom, zda orthodoxní Gagauzi jsou kmenem ze Střední Asie, nebo poturčení Slované. Makedonci, kteří byli komunistickým režimem nuceně asimilováni jako Bulhaři, se dnes snaží zviditelnit a usilují o propojení až sjednocení Bulharska s Makedonií.
Sportovní a plážové služby
Na většině pláží láká turisty celá řada atrakcí: pro děti tobogány a skluzavky, pro dospělé tenis, mini golf, šipky, kulečník, fitness, lukostřelba, plážový volejbal, vodní skútry, lety na motorovém rogalu nebo parasailing. Rozsah nabídky se samozřejmě místně liší, proto pokud vám na konkrétním typu sportu či zábavy záleží, prostudujte pozorně nabídku jednotlivých hotelů.
Spropitné
Svátky
3.3. Osvobození z osmanské nadvlády (1878)
1.5. Svátek práce
6.5. Den sv. Jiří, Den chrabrosti a bulharské armády
24.5. Den sv. Cyrila a Metoděje, Den slovanské kultury a vzdělávání
6. 9. Den sjednocení Východní Rumelie s Bulharským knížectvím (1885)
22.9. Den nezávislosti (1908)
1.11. den národních buditelů
24. – 26.12. vánoce
Časově pohyblivými svátky jsou velikonoce (pátek až pondělí).
O těchto svátcích mají úřady, banky i obchody zavřeno.
Další oblíbené svátky jsou například svátek vína (sv. Trifona, 1. února), kdy se mj. stříhají staré větve vinné révy, nebo masopust (sv. Todora).
Telefonování + roaming
Bulharsko má roaming pro mobilní telefony sítě Eurotel, Paegas a Vodafone (dříve Oscar) Ujistěte se u svého operátora, zda jej máte aktivován.
Lze také volat telefonními kartami BELFON (oranžové budky) nebo MOBIKA (modré budky), které se zakoupí za za 5, 10 nebo 20 Lv), telefonní karty se koupí v novinovém stánku nebo v potravinách u pokladny. Můžete využít i předplacenou telefonní kartu X, kterou dostanete též ve všech pobočkách Čedoku.
Tísňová volání
Dopravní policie: 165
První pomoc (záchranka): 150
Pomoc na silnici: 146
Hasiči: 160
Víza, vstupní formality
Zajímavá místa
Jedno z nejstarších měst na černomořském pobřeží, asi 30 km severně od Varny a 7 km jihozápadně od Albeny. Vybudován z bílého kamene na bělostných pískovcových terasách je právem nazýván „Bílým městem“. K nejznámějším atrakcím patří orientálně pojatý letohrádek rumunské královny Marie z doby, kdy toto území bylo součástí Rumunska, s malebným francouzským parkem a botanickou zahradou, která je největší a sbírkami nejbohatší na Balkáně a pyšní se druhou největší evropskou sbírkou kaktusů. Ve městě najdeme také malé etnografické muzeum. Čtyři kilometry východně od Balčiku jsou bahenní lázně Tuzlata: radioaktivní bahno těžené ze dna jezera se využívá například při léčbě revmatismu.
Dobrič
Osídlení osady doloženo z 15. století, okolí je proslulé kvalitou zemědělských produktů (olivy, víno). Za prohlídku stojí zajímavý etnografický komplex „Starý Dobrič“. Historické muzeum obsahuje cenné nálezy z okolí, například výsledky archeologických výzkumů z okolí Durankulaku.
Durankulak
Nejsevernější místo, které na Bulharském pobřeží stojí za návštěvu. Mezi městečkem a mořem leží rozsáhlé vodní plochy a bažiny, které hostí množství vodních a bahenních ptáků, včetně druhů zapsaných v červené knize bulharské fauny. Na jednom z ostrovů byly učiněny archeologické nálezy jednoho z největších eneolitických sídel v Evropě.
Kaliakra
Významný mys, jedno z nejromantičtějších míst na severním pobřeží asi 30 km od Albeny, na konci dvoukilometrové výspy vybíhající do moře. Útes vysoký 70 m dramaticky ční nad tyrkysové vody a přírodní scenérie je vskutku úžasná: červeně zbarvené skály, četné jeskyně, jedna dokonce s restaurací s vyhlídkou na zátoku. Nepřístupnost skal byla důvodem ke stavbě pevnosti Tirisis již v době před příchodem Římanů, která sloužila až do středověku. Zbyla z ní mimo jiné mohutná vstupní brána a zdi v místě, kde je přístup na mys z pevniny nejužší. Oblast je chráněným územím od roku 1941.
Kamen Brjag
Úsek strmého pobřeží, útesů a několika desítek těžko přístupných jeskyní najdeme několik kilometrů na sever od letoviska Rusalka. Místo je pro svoji odlehlost méně známé, patří však k nejzajímavějším částem bulharského pobřeží, navíc je vyhlášenou archeologickou rezervací.
Kavarna
Město, založené již Thráky, později řecká pevnost, v prvním století př.n.l. téměř zničená zemětřesením, později několikrát obnovená a vždy znovu zničená. Stojí za návštěvu památek z doby od Thráků až po Turky, včetně archeologického muzea.
Národní park Zlaté Písky
Chráněné území (už od roku 1943!), na kterém leží nejrozsáhlejší komplex hotelů a pláží na severním bulharském pobřeží, asi 20 km severně od Varny mezi resorty St. Konstantin a Kranevo. V roce 1996 byly zdejší pláže oceněny „Modrou vlajkou“. Kromě početné a přitom vzácné zvěře je zřejmě ještě významnější výskyt léčivých pramenů, takže postupně zde vznikly četné lázně.
Klášter Aladža s cennými zachovanými malbami, nacházející se nedaleko, byl už od 4. století n.l. doslova tesán do skalního masivu, dokončen byl ve 12. století. Patří k nejzachovalejším z celé řady staveb tohoto typu v regionu. Necelý kilometr odtud se nachází podobný, avšak méně zachovalý komplex Katakombite („Katakomby“).
Obročište
V této zajímavé lokalitě asi 30 km severně od Varny, se nalézají zříceniny dervišského kláštera (Arat Teke) s věží a zbytky mozaik, a dobře zachovalá pevnost z časů turecké nadvlády.
Rusalka
Resort vybudovaný v roce 1968 v ptačím ráji Taukliman, později vyhlášené přírodní rezervaci, významné zejména pro sezónní tahy ptáků. Skalnaté pobřeží hostí další místní druhy ptáků i vzácné druhy plazů. Čisté prostředí rezervace je bohužel provozem Rusalky poškozováno.
Mys Šabla
Nejvýchodnější bod Bulharska, s nejstarším bulharským majákem z roku 1856. Na sever od mysu leží jezero se smíšenou, poloslanou vodou.
Varna
Třetí největší bulharské město po Sofii a Plovdivu a největší bulharský přístav, ležící na místě staršího, již thráckého osídlení. Na přelomu letopočtu bylo město nezávislou obcí, která razila i své vlastní mince. Po vítězství Turků v roce 1391 se začalo postupně měnit v orientální město s mešitami a tureckými lázněmi, až do roku 1878, kdy se definitivně z otomanské nadvlády vymanilo.
Najdeme tu pěkný přímořský park, archeologické muzeum mj. s cennými ikonami, zbytky římských lázní, etnografické a přírodovědné muzeum, muzeum umění a historie a hlavně atraktivní Delfinárium. Z architektonických památek nelze vynechat katedrálu a divadlo.
Zkamenělý les
Geologická a petrografická lokalita asi 18 km západně od Varny. „Zkamenělé“ kmeny bizardních tvarů dosahují 6 ale i 12 m výšky, některé připomínají zvířata, fantazii se meze nekladou. Vznikly asi před 50 miliony lety, kdy zde bylo dno moře a poté, co voda ustoupila, odnesla měkčí usazeniny eroze. Původně zatopené a postupně petrifikované kmeny dávných stromů tak byly obnaženy do dnešní podoby.
Burgas
Největší bulharský přístav a dvěstětisícové město, založené císařem Vespasiánem jako kolonie pro vojenské veterány. Dnešní život města je svázán především s přístavem, z historických památek tu najdeme hlavně pozůstatky staveb ze 17. století, archeologické muzeum s hrobkou tráckého krále, etnografické muzeum a národní vědecké muzeum s přírodovědnými sbírkami. Kromě katedrály sv. Cyrila a Metoděje a několika dalších kostelů je zde také pěkný přímořský park s fontánami. Ve městě se každoročně pořádá mezinárodní folklórni festival.
Z vnitrozemí k městu přiléhají tři velká jezera, které jsou jako největší mokřinový komplex v Bulharsku cennou ornitologickou lokalitou, kde hnízdí 60 % druhů bulharských ptáků, mezi nimi pelikáni, ibisové a volavky. Největší z nich, Burgaské jezero, je zároveň největším přírodním jezerem v Bulharsku (28 km2) a lze po něm plout lodí. Pláže jsou logicky lepší v okolí než v blízkosti přístavu.
Emine
Mysem Emine, ležícím mezi lokalitami Elena a Obzor, končí pohoří Stara Planina šedesátimetrovým útesem nad mořem. Přestavuje jedno z nejnavštěvovanějších vyhlídkových míst bulharského pobřeží. Ve středověku zde stála nepřístupná pevnost Emona a v její blízkosti několik klášterů. Na veřejnou dopravu se zde nelze příliš spoléhat, mys leží 2 km pěšky od obce Emona.
Nesebar
Zvláštní poloha i množství dobře zachovalých památek činí z Nesebaru jeden z největších turistických magnetů Bulharska. K nejstarším stavbám patří basilika z počátku 5. století. Řada dalších staveb pocházejících z 10. až 13. století, s ornamentální keramickou výzdobou potvrzuje mimořádnou koncentraci těchto staveb v době největšího rozkvětu města. Dalšími památkami jsou turecké lázně, větrný mlýn a zejména uličky a architektonické skvosty starého města. Nesebar má velmi dobré spojení s ostatními resorty v oblasti i s Burgasem a rozhodně stojí za návštěvu.
Maják Maslen Nos
Bílá kamenná věž majáku na mysu severovýchodně od Primorska je zajímavým cílem vycházek. Maják, postavený v roce 1920, je stále v provozu, jeho interiér není veřejnosti přístupný.
Přírodní rezervace Ropotamo
Řeka Ropotamo se vlévá do moře mezi Sozopolem a Primorskem. Již v roce 1940 vyhlášená rezervace chrání ekosystémy močálů a písečných dun podél stejnojmenné řeky. Předmětem ochrany jsou i vzácné rostliny, ptáci, ryby, želvy a hadi, ze šelem zde žijí vlci a šakali. Slepá ramena zarostlá lekníny a vůbec celý charakter území navozuje dojem subtropů až tropů.
Přírodní park Strandža
Nejjižnější část bulharského pobřeží od Kitenu po tureckou hranici, zahrnující pobřežní střediska Carevo, Achtopol, Sinemorec a Rezovo, je součástí přírodního parku Strandža, sahajícího hluboko do vnitrozemí v okolí meandrující řeky Veleky. Většina oblasti byla až do roku 1989 součástí pohraničního pásma s omezeným přístupem a zachovala si tak přírodní, nedotčený charakter. To platí i pro přímořská letoviska, která mají méně rozvinutou infrastrukturu, avšak zároveň řadu zajímavých míst zejména pro milovníky klidné přírody i divočejších, odlehlých partií. Ochrana parku, nejrozlehlejšího v Bulharsku, byla vyhlášena v roce 1995.
Istanbul
Do města na hranici Evropy a Orientu se ze všech pobytových středisek organizují výlety jednodenní i dvoudenní. V programu je prohlídka Modré mešity, Hippodromu a paláce Topkapi, individuální volno, u delšího výletu je možná i návštěva Velkého bazaru nebo plavba po Bosporu apod. Na detaily a cenu je třeba informovat se přímo v místě u delegáta Čedoku
Zábava, kultura, sport
Hotely vesměs nabízejí animační programy a folklorní programy, nebo pořádají diskotéky. Nabídka posezení jak v hotelových tak pouličních barech a vinárnách je nepřeberná.
Zastupitelské úřady
Krakovská 6, 110 00, Praha 1
tel: 222 211 258, 222 211 260, 222 212 011, 222 210 230, 222 211 259
fax: 222 211 728
e-mail: bulvelv@mbox.vol.cz
provozní hodiny: po – pá 08.00 – 16.30
Konzulární oddělení
tel: 222 210 230
úřední hodiny pro veřejnost: po, út, čt, pá 08.30 – 11.30
Velvyslanectví České republiky v Bulharsku
Posolstvo na Češkata Republika
Janko Sakazov Nr. 9, vchod Panayot Volov, Sofia
tel: 003592/9461110, 003592/9461111
fax: 003592/9461800, KO-9433179
e-mail: sofia@embassy.mzv.cz
web: www.mzv.cz/sofia
úřední hodiny pro veřejnost: pondělí, středa, pátek: 09.00 - 12.00
Honorární konzulát ve Varně
Cani Ginčev 24, Varna
9002
tel: 00359/52641775, v případě nouze v nočních hodinách: 00359/52500626
fax: 00359/52641774
e-mail: Varna@honorary.mzv.cz
web: www.mzv.cz/sofia
působnost úřadu: oblasti Dobrič, Varna, Burgas (úterý a čtvrtek: 14.00 - 16.00)
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bulharsku
Bul. Janko Sakazov 9
1504 Sofia
tel: 003592/9429211
fax: 003592/9429235
mobil: 00359/888 396 453
e-mail: embassy@sofia.mfa.sk
Zdravotní péče, očkování, hygiena
Žádné očkování není oficiálně potřeba, vždy se však může hodit očkování proti tetanu a oběma žloutenkám.
Nezapomeňte osobní léky, nejlépe v originálním balení.
Vaše příruční lékárnička by měla obsahovat léky proti horečce (Anopyrin, Paralen), analgetika (Brufen, Ibalgin), léky na zastavení průjmu (Ercefuryl, Carbosorb), na střevní dezinfekci (Endiaron, Endiform, Mexaform), případně antibiotika (Ampicilin, Augmentin, Deoxymykoin), antihistaminika na zklidnění při poštípání (Dithiaden, Fenistil), oční kapky (Opthalmoseptonex), mast proti kožním mykózám (Canesten, Mykoseptin), mast na hnisající rány (Framykoin), mast na otoky (Ketazon, Yellon), obyčejné i pružné obinadlo, několik náplastí s polštářkem i bez, vodě odolnou náplast, Panthenol gel na spáleniny, malý dezinfekční sprej (Septonex, Jodisol), nerozbitný teploměr, nůžtičky, jehlu, pinzetu, jelení lůj a šátek.
Lékáren je dostatek a jejich vybavení je na dobré úrovni, léky se vydávají bez receptu a hradí se na místě v hotovosti. Otevírací doba lékáren je obvykle 8.00 – 22.00 hod.
Dodržujte základní hygienické návyky, myjte si ruce mýdlem před jídlem a po použití toalety. Přestože je voda na hotelích hygienicky nezávadná, pijte raději vodu v balenou v lahvích.
Mezi místní infekční rizika patří cestovní průjmy, ojediněle salmonelóza a vzácně břišní tyfus. Rozhodně doporučujeme požívat pouze dokonale tepelně zpracované maso a vejce a převařené mléko. Podobně jako v ČR se vyskytuje i meningitida a klíšťová encefalitida.
Zvyklosti a obyčeje
„Opačné“ vyjadřování souhlasu a nesouhlasu bývá častým zdrojem nedorozumění či obveselení. Kývání hlavou shora dolů totiž v Bulharsku vyjadřuje nesouhlas, vrtění hlavou zleva doprava naopak souhlas! A protože zejména mládež se již „poevropšťuje“ a kývá jako my, nastává zmatek ještě větší.
Tykání je všeobecně rozšířené a není považováno za nezdvořilost. Při jakékoliv návštěvě a setkání se jako pozornost dávají květiny.
Náboženská tolerance Bulharů je příkladná. V hlavním městě Sofii stojí bezprostředně vedle sebe kostely pravoslavný, protestantský, katolický, evangelický a navíc ještě mešita a synagoga. Nepokoje způsobené odlišnou vírou tady neznají. V zemi je celkem na 1600 křesťanských kostelů a na 900 mešit (džámií).